8R25-E001
Manufacturer
Mfr. Part #
8R25-E001
EBEE Part #
9674168-8R25-E001-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
Series8000
PackagingTray
Part StatusObsolete
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesFilter
Base Product Number8R25
Mfr3M
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder Cup
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating250V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector