8D515F18SN
Manufacturer
Mfr. Part #
8D515F18SN
EBEE Part #
11200992-8D515F18SN-EB
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetSouriau-Sunbank by Eaton 8D515F18SN
Series8D
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum
Shell FinishNickel
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
ShieldingShielded
Grade-
QualificationMIL-DTL-38999 Series III
Primary MaterialMetal
Material Flammability Rating-
FeaturesCoupling Nut
Insert MaterialThermoplastic
Base Product Number8D515F
MfrSouriau-Sunbank by Eaton
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
ApplicationsAviation, Marine, Military
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationCrimp
ColorSilver
Voltage Rating-
Contact Finish Thickness - Mating-
Backshell Material, Plating-
Cable Opening-
Description
18 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp