8D021W39SN
Manufacturer
Mfr. Part #
8D021W39SN
EBEE Part #
11243540-8D021W39SN-EB
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetSouriau-Sunbank by Eaton 8D021W39SN
Series8D
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
ShieldingShielded
Grade-
QualificationMIL-DTL-38999 Series III
Primary MaterialMetal
Material Flammability Rating-
Features-
Insert MaterialThermoplastic
Base Product Number8D021W
MfrSouriau-Sunbank by Eaton
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
ApplicationsAviation, Marine, Military
Current Rating (Amps)7.5A, 13A
TerminationCrimp
ColorOlive Drab
Voltage Rating-
Contact Finish Thickness - Mating-
Backshell Material, Plating-
Cable Opening-
Description
39 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp