88237-026LF
Manufacturer
Mfr. Part #
88237-026LF
EBEE Part #
9896811-88237-026LF-EB
Description
CONN RCPT HSG 26POS 2.54MM
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAmphenol ICC (FCI) 88237-026LF
SeriesMini-PV™, Basics+
PackagingBag
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions26
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
NoteContacts Not Included
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Features-
Base Product Number88237
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact TerminationCrimp
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorBlack
Number of Rows2
Insulation MaterialPolyphenylene, Modified
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Description
26 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.100" (2.54mm)