806-040-NF20E36G28STD
Manufacturer
Mfr. Part #
806-040-NF20E36G28STD
EBEE Part #
8961871-806-040-NF20E36G28STD-EB
DatasheetGlenair 806-040-NF20E36G28STD
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert20-28
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell MaterialAluminum
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Primary MaterialMetal
FeaturesGround
ApplicationsAerospace
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
ColorSilver
Voltage Rating1300VDC
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Backshell Material, PlatingAluminum
Cable Opening1.444" (36.68mm)
Description
28 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder