806-040-MT20E19-28PCF
Manufacturer
Mfr. Part #
806-040-MT20E19-28PCF
EBEE Part #
9241663-806-040-MT20E19-28PCF-EB
DatasheetGlenair 806-040-MT20E19-28PCF
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions28
Shell Size - Insert20-28
Mounting TypePanel Mount
Fastening TypeThreaded
OrientationF
Shell MaterialAluminum
Shell FinishNickel/PTFE
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
ShieldingUnshielded
ApplicationsAerospace
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
ColorSilver
Voltage Rating1300VAC
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Backshell Material, PlatingAluminum
Cable Opening1.444" (36.68mm)
Description
28 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder