806-040-MT16E5G22STD
Manufacturer
Mfr. Part #
806-040-MT16E5G22STD
EBEE Part #
8940211-806-040-MT16E5G22STD-EB
DatasheetGlenair 806-040-MT16E5G22STD
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert16-22
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell MaterialAluminum
Shell FinishNickel/PTFE
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Primary MaterialMetal
FeaturesGround
ApplicationsAerospace
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
ColorSilver
Voltage Rating1300VDC
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Backshell Material, PlatingAluminum
Cable Opening1.242" (31.55mm)
Description
22 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder