806-040-ME22D-44PTF
Manufacturer
Mfr. Part #
806-040-ME22D-44PTF
EBEE Part #
8881663-806-040-ME22D-44PTF-EB
Description
Circular connector
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetGlenair 806-040-ME22D-44PTF
SeriesMighty Mouse 806
PackagingRetail Package
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions44
Shell Size - Insert22-44
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeThreaded
OrientationF
Shell MaterialAluminum
Shell FinishElectroless Nickel
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
ShieldingUnshielded
Primary MaterialMetal
MfrGlenair
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
ApplicationsAerospace
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
ColorSilver
Voltage Rating1300VAC
Contact Finish Thickness - Mating50.0µin (1.27µm)
Backshell Material, PlatingAluminum
Cable Opening1.570" (39.88mm)
Description
44 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder