7901-25MMOBG00A
Manufacturer
Mfr. Part #
7901-25MMOBG00A
EBEE Part #
9700071-7901-25MMOBG00A-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS IDC
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
Series7901
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesFeed Through, Grounding Indents, Strain Relief
Base Product Number7901
MfrOupiin
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)1A
TerminationIDC, Ribbon Cable
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishMetal
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialPolyester Thermoplastic, Glass Filled
Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector