774-E15-113R461
Manufacturer
Mfr. Part #
774-E15-113R461
EBEE Part #
9703544-774-E15-113R461-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetNorComp Inc. 774-E15-113R461
SeriesSeal-D 774-E
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Base Product Number774-E15
MfrNorComp Inc.
Contact MaterialBrass
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
ColorWhite
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Backset Spacing0.370" (9.40mm)
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector