77317-817-20LF
Manufacturer
Mfr. Part #
77317-817-20LF
EBEE Part #
7717618-77317-817-20LF-EB
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAmphenol ICC (FCI) 77317-817-20LF
SeriesBERGSTIK®
PackagingBag
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Breakaway
Number of Positions20
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-65°C ~ 130°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product Number77317
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact Finish - MatingGold, GXT™
Contact MaterialPhosphor Bronze
Applications-
Current Rating (Amps)3A per Contact
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows2
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingUnshrouded
Contact Length - Mating0.295" (7.49mm)
Contact Length - Post0.063" (1.60mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.190" (4.83mm)
Contact Finish Thickness - Mating15.0µin (0.38µm)
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialThermoplastic
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post78.7µin (2.00µm)
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.100" (2.54mm)