76745-1CD-40LF
Manufacturer
Mfr. Part #
76745-1CD-40LF
EBEE Part #
9523934-76745-1CD-40LF-EB
Description
CONN HDR 40POS 0.100" STACK T/H
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAmphenol ICC (FCI) 76745-1CD-40LF
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBag
Part StatusActive
Number of Positions40
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number76745
TerminationSolder
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorBlack
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin1.200" (30.480mm)
Length - Post (Mating)0.364" (9.246mm)
Length - Stack Height0.472" (12.000mm)
Length - Tail0.364" (9.246mm)
Contact Finish - Post (Mating)Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post (Mating)30.0µin (0.76µm)
Description
40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole