6STD37PAM99B70X
Manufacturer
Mfr. Part #
6STD37PAM99B70X
EBEE Part #
9744680-6STD37PAM99B70X-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
Series-
PackagingBox
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesGrounding Indents, Mounting Hardware
Base Product Number6STD37P
MfrAmphenol CONEC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge20 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder Cup
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating125V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureMating Side (4-40)
Shell Material, FinishCopper Alloy, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector