6STD25PAM99B40X
Manufacturer
Mfr. Part #
6STD25PAM99B40X
EBEE Part #
9736951-6STD25PAM99B40X-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
Series-
PackagingBox
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesGrounding Indents
Base Product Number6STD25P
MfrAmphenol CONEC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge20 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder Cup
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating125V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureCable Side (M3); Mating Side (M3)
Shell Material, FinishCopper Alloy, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector