6STD15SCR99E10X
Manufacturer
Mfr. Part #
6STD15SCR99E10X
EBEE Part #
9739488-6STD15SCR99E10X-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBoard Lock
Base Product Number6STD15S
MfrAmphenol CONEC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating125V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (M3)
Shell Material, FinishCopper Alloy, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector