69830-024LF
Manufacturer
Mfr. Part #
69830-024LF
EBEE Part #
9847591-69830-024LF-EB
Description
CONN DIP HDR IDC 24POS VERT
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAmphenol ICC (FCI) 69830-024LF
SeriesQuickie™
PackagingTube
Part StatusActive
Connector TypeRibbon Cable, DIP Header
Number of Positions24
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesFeed Through
Base Product Number69830
Wire Gauge26-28 AWG, Stranded or Solid
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness150.0µin (3.81µm)
ColorBlue
Number of Rows2
Number of Positions LoadedAll
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.100" (2.54mm)
Cable TerminationIDC
Description
24 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Blue IDC 26-28 AWG, Stranded or Solid Through Hole