68120-034LF
Manufacturer
Mfr. Part #
68120-034LF
EBEE Part #
9847484-68120-034LF-EB
Description
CONN DIP HDR IDC 34POS VERT
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAmphenol ICC (FCI) 68120-034LF
SeriesQuickie™
PackagingTube
Part StatusObsolete
Connector TypeRibbon Cable, DIP Header
Number of Positions34
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesFeed Through
Base Product Number68120
Wire Gauge26-28 AWG, Stranded or Solid
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100.0µin (2.54µm)
ColorBlue
Number of Rows2
Number of Positions LoadedAll
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Cable Pitch0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch0.100" (2.54mm)
Cable TerminationIDC
Description
34 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Blue IDC 26-28 AWG, Stranded or Solid Through Hole