67013-032LF
Manufacturer
Mfr. Part #
67013-032LF
EBEE Part #
7622537-67013-032LF-EB
Description
CONN FFC/FPC RCPT HSG 32POS 2.54
Select All
DatasheetAmphenol ICC (FCI) 67013-032LF
SeriesDuflex™
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHousing for Female Contacts
Number of Positions32
NoteContacts Not Included
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Housing Color-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product Number67013
Wire Gauge-
Current Rating (Amps)3 A
Pitch0.100" (2.54mm)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Number of Rows1
FFC, FCB Thickness0.31mm
Locking Feature-
Voltage Rating500 V
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Insulation Diameter-
Description
Housing FFC, FPC Housing for Female Contacts Connector 32Pos 0.100" (2.54mm)