66902-050LF
Manufacturer
Mfr. Part #
66902-050LF
EBEE Part #
9849375-66902-050LF-EB
Description
CONN RCPT 50POS IDC 28-30AWG
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAmphenol ICC (FCI) 66902-050LF
SeriesQuickie™
PackagingTube
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions50
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Base Product Number66902
Wire Gauge28-30 AWG
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorBlue
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Description
50 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold or Gold, GXT™ 28-30 AWG