666K101-10-CA003
Manufacturer
Mfr. Part #
666K101-10-CA003
EBEE Part #
10411908-666K101-10-CA003-EB
Customer #
EDA Models
Description
IDC RIBBON CABLE ASSEMBLY - 1MM
Select All
CategoryCable Assemblies ,Rectangular Cable Assemblies
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions10
ShieldingUnshielded
Features-
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
Length3.00' (914.40mm)
ColorClear, Ribbon
Number of Rows1
Usage-
Cable TerminationIDC
Pitch - Connector0.039" (1.00mm)
Pitch - Cable-
Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 3.00' (914.40mm)