65780-028LF
Manufacturer
Mfr. Part #
65780-028LF
EBEE Part #
10270180-65780-028LF-EB
Description
CONN RCPT 28POS 0.1 GOLD PCB
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAmphenol ICC (FCI) 65780-028LF
SeriesDubox™
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions28
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product Number65780
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialBrass
Applications-
Current Rating (Amps)-
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows1
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating-
Number of Positions LoadedAll
Contact Length - Post0.142" (3.60mm)
Insulation Height0.335" (8.51mm)
Contact Finish Thickness - Mating40.0µin (1.02µm)
Contact Finish - PostGold
Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Description
28 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold