65486-024LF
Manufacturer
Mfr. Part #
65486-024LF
EBEE Part #
9897774-65486-024LF-EB
Description
CONN RCPT HSG 24POS 3.81MM
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAmphenol ICC (FCI) 65486-024LF
SeriesMini-PV™, Basics+
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions24
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
NoteContacts Not Included
Operating Temperature-
Features-
Base Product Number65486
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact TerminationCrimp
Pitch0.150" (3.81mm)
ColorBlack
Number of Rows1
Insulation MaterialPolyphenylene Ether (PPE)
Row Spacing-
Description
24 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.150" (3.81mm)