65240-034LF
Manufacturer
Mfr. Part #
65240-034LF
EBEE Part #
9894971-65240-034LF-EB
Description
CONN RCPT HSG 34POS 2.54MM
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAmphenol ICC (FCI) 65240-034LF
SeriesDUBOX™, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions34
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
NoteContacts Not Included
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Features-
Base Product Number65240
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact TerminationCrimp
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorBlue
Number of Rows1
Insulation MaterialThermoplastic, Glass Filled
Row Spacing-
Description
34 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Blue 0.100" (2.54mm)