64AC0311-16-9CS2653
Manufacturer
Mfr. Part #
64AC0311-16-9CS2653
EBEE Part #
10488194-64AC0311-16-9CS2653-EB
Customer #
EDA Models
Description
HOOK-UP STRND 16AWG 600V WHITE
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Features-
Base Product Number64AC0311
MfrTE Connectivity Raychem Cable Protection
Wire Gauge16 AWG
Length-
Voltage600V
Jacket (Insulation) MaterialPolyester
Jacket (Insulation) Thickness-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Ratings-
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorWhite
Conductor Strand19/29
Jacket (Insulation) Diameter0.072" (1.83mm)
Description
16 AWG Hook-Up Wire 19/29 White 600V