63453-032LF
Manufacturer
Mfr. Part #
63453-032LF
EBEE Part #
10240729-63453-032LF-EB
Description
CONN RCPT 32POS 0.079 GOLD PCB
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAmphenol ICC (FCI) 63453-032LF
SeriesMinitek® 2.00mm
PackagingTube
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions32
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product Number63453
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialPhosphor Bronze
ApplicationsGeneral Purpose, Industrial, Medical
Current Rating (Amps)2A
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows2
Voltage Rating200V
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions LoadedAll
Contact Length - Post0.098" (2.50mm)
Insulation Height0.177" (4.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post60.0µin (1.52µm)
Mated Stacking Heights-
Description
32 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold