629-17W2250-2T1
Manufacturer
Mfr. Part #
629-17W2250-2T1
EBEE Part #
9688945-629-17W2250-2T1-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
Series629-C
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions17 (15 + 2 Power)
Contact TypeSignal and Power
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Base Product Number629-17W
MfrEDAC Inc.
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A, 20A
TerminationSolder
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating125V
Connector StyleD-Sub, Combo
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) - 17W2
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing0.370" (9.40mm)