628-M25-222-LT2
Manufacturer
Mfr. Part #
628-M25-222-LT2
EBEE Part #
9688915-628-M25-222-LT2-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS SOLDER CUP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
Series628-M
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Contact TypeSignal and Power
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesShielded
Base Product Number628-M25
MfrEDAC Inc.
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A per Contact
TerminationSolder Cup
ColorBlue
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector