5ESDVM-10P
Manufacturer
Mfr. Part #
5ESDVM-10P
EBEE Part #
9983453-5ESDVM-10P-EB
Description
TERM BLK 10POS 5.00MM SCRW PLG
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetDinkle Corporation, USA 5ESDVM-10P
Series5ESDVM
PackagingBulk
Part StatusActive
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
FeaturesMating Flange
Pitch0.197" (5.00mm)
ColorGreen
Termination StyleScrew - Rising Cage Clamp
Wire Gauge or Range - AWG12-30 AWG
Wire Gauge or Range - mm²0.2-2.5mm²
Number of Levels1
Current - IEC18A
Voltage - IEC600 V
Voltage - UL300 V
Current - UL15 A
Positions Per Level10
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Contact Mating FinishTin
Description
10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line)