55508-034LF
Manufacturer
Mfr. Part #
55508-034LF
EBEE Part #
10272772-55508-034LF-EB
Description
CONN RCPT 34POS 0.079 GOLD SMD
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAmphenol ICC (FCI) 55508-034LF
SeriesMinitek® 2.00mm
PackagingTube
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions34
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeSurface Mount
Fastening TypePush-Pull
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact ShapeSquare
Base Product Number55508
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialPhosphor Bronze
ApplicationsGeneral Purpose, Industrial, Medical
Current Rating (Amps)2A
TerminationSolder
StyleBoard to Board
Number of Rows2
Voltage Rating200V
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Number of Positions LoadedAll
Contact Length - Post-
Insulation Height0.091" (2.30mm)
Contact Finish Thickness - Mating1.97µin (0.050µm)
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialPlastic
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
34 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold