| Mfr. Part # | 39145FVB020A22 |
| EBEE Part # | 10460078-39145FVB020A22-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | PROFIBUS CABLE 637 UL PLTC CL.1 |
|---|---|---|
| Category | Cables, Wires ,Multiple Conductor Cables | |
| Datasheet | Elettrotek Kabel North America 39145FVB020A22 | |
| Series | - | |
| Packaging | Spool | |
| Part Status | Active | |
| Operating Temperature | -5°C ~ 80°C | |
| Grade | - | |
| Qualification | - | |
| Features | Flame Retardant, Oil Resistant, UV Resistant | |
| Mfr | Elettrotek Kabel North America | |
| Wire Gauge | 22 AWG | |
| Length | Enter Number of Feet in Order Quantity | |
| Voltage | 600 V | |
| Usage | Industrial, Data | |
| Number of Conductors | 2 (1 Pair) | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Jacket (Insulation) Thickness | - | |
| Conductor Material | Copper, Bare | |
| Ratings | UL Style 13 | |
| Cable Type | Multi-Conductor | |
| Jacket Color | Violet | |
| Conductor Strand | - | |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.331" (8.41mm) | |