35RAPC7JS
Manufacturer
Mfr. Part #
35RAPC7JS
EBEE Part #
10735238-35RAPC7JS-EB
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetSwitchcraft Inc. 35RAPC7JS
Series35
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePhone Jack, Dual
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-
ShieldingShielded
Features-
Base Product Number35RAPC
Includes-
MfrSwitchcraft Inc.
Contact MaterialCopper Alloy
TerminationSolder
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Thread Size-
GenderFemale
Insulation Color-
Body MaterialCopper Alloy
Voltage - Rated-
Number of Positions/Contacts2 Sets of 3 Conductors, 8 Contacts
Actual Diameter0.142" (3.60mm)
Contact Material - PlatingSilver
Cable Opening-
Panel Hole Size-
Signal LinesStereo (3 Conductor, TRS)
Industry Recognized Mating Diameter3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Internal Switch(s)Two Switches
Body ColorSilver, Black
Mating Length/Depth-
Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack, Dual Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder