35RAPC2AHN3
Manufacturer
Mfr. Part #
35RAPC2AHN3
EBEE Part #
10735713-35RAPC2AHN3-EB
Description
CONN JACK MONO 3.5MM R/A
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetSwitchcraft Inc. 35RAPC2AHN3
Series35
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePhone Jack
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-
ShieldingUnshielded
Features-
Base Product Number35RAPC
Includes-
MfrSwitchcraft Inc.
Contact MaterialCopper Alloy
TerminationSolder
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Thread Size-
GenderFemale
Insulation Color-
Body MaterialBrass
Voltage - Rated-
Number of Positions/Contacts2 Conductors, 3 Contacts
Actual Diameter0.142" (3.60mm)
Contact Material - PlatingSilver
Cable Opening-
Panel Hole Size-
Signal LinesMono
Industry Recognized Mating Diameter3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Internal Switch(s)Single Switch
Body ColorSilver, Black
Mating Length/Depth-
Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Mono Connector Solder