32-6823-90T
Manufacturer
Mfr. Part #
32-6823-90T
EBEE Part #
9920824-32-6823-90T-EB
Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS TIN
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
Category
DatasheetAries Electronics 32-6823-90T
SeriesVertisockets™ 800
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Horizontal
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesClosed Frame
Base Product Number32-6823
Contact Finish - MatingTin
Current Rating (Amps)1.5 A
TerminationSolder
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating200.0µin (5.08µm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200.0µin (5.08µm)
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Termination Post Length0.145" (3.68mm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Number of Positions or Pins (Grid)32 (2 x 16)
Contact Resistance-
Description
32 (2 x 16) Pos DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing Socket Tin Through Hole, Right Angle, Horizontal