2FCS-16-SG
Manufacturer
Mfr. Part #
2FCS-16-SG
EBEE Part #
9856724-2FCS-16-SG-EB
Description
SOCKET FLAT CABLE IDC, 16P 2.0MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetADAM TECH 2FCS-16-SG
Series2FCS
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeSocket
Number of Positions16
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
FeaturesFeed Through
Base Product Number2FCS
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Pitch0.079" (2.00mm)
ColorBlack
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Description
16 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold