28UL1007SLDRED
Manufacturer
Mfr. Part #
28UL1007SLDRED
EBEE Part #
10506934-28UL1007SLDRED-EB
Description
HOOK-UP SOLID 28AWG RED 100'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 28UL1007SLDRED
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
MfrRemington Industries
Wire Gauge28 AWG
Length100.0' (30.5m)
Voltage300V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorRed
Conductor StrandSolid
Jacket (Insulation) Diameter0.046" (1.17mm)
Description
28 AWG Hook-Up Wire Solid Red 300V 100.0' (30.5m)