28UL1007SLDBLU500
Manufacturer
Mfr. Part #
28UL1007SLDBLU500
EBEE Part #
10483167-28UL1007SLDBLU500-EB
Description
HOOK-UP SOLID 28AWG BLU 500'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 28UL1007SLDBLU500
Series-
PackagingSpool
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Base Product Number28UL1007
MfrRemington Industries
Wire Gauge28 AWG
Length500.0' (152.4m)
Voltage300V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Conductor MaterialCopper, Tinned
RatingsUL Style 1007
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorBlue
Conductor StrandSolid
Jacket (Insulation) Diameter0.046" (1.17mm)
Description
28 AWG Hook-Up Wire Solid Blue 300V 500.0' (152.4m)