26UL1007STRVIO
Manufacturer
Mfr. Part #
26UL1007STRVIO
EBEE Part #
10506997-26UL1007STRVIO-EB
Description
HOOK-UP STRND 26AWG VIO 100'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 26UL1007STRVIO
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
MfrRemington Industries
Wire Gauge26 AWG
Length100.0' (30.5m)
Voltage300V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorViolet
Conductor Strand7/34
Jacket (Insulation) Diameter0.050" (1.27mm)
Description
26 AWG Hook-Up Wire 7/34 Violet 300V 100.0' (30.5m)