26UL1007STRRED
Manufacturer
Mfr. Part #
26UL1007STRRED
EBEE Part #
10506990-26UL1007STRRED-EB
Description
HOOK-UP STRND 26AWG RED 100'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 26UL1007STRRED
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
MfrRemington Industries
Wire Gauge26 AWG
Length100.0' (30.5m)
Voltage300V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorRed
Conductor Strand7/34
Jacket (Insulation) Diameter0.050" (1.27mm)
Description
26 AWG Hook-Up Wire 7/34 Red 300V 100.0' (30.5m)