26UL1007STRBLU500
Manufacturer
Mfr. Part #
26UL1007STRBLU500
EBEE Part #
10500581-26UL1007STRBLU500-EB
Description
HOOK-UP STRND 26AWG BLU 500'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 26UL1007STRBLU500
Series-
PackagingSpool
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Base Product Number26UL1007
MfrRemington Industries
Wire Gauge26 AWG
Length500.0' (152.4m)
Voltage300V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Conductor MaterialCopper, Tinned
RatingsUL Style 1007
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorBlue
Conductor Strand7/34
Jacket (Insulation) Diameter0.050" (1.27mm)
Description
26 AWG Hook-Up Wire 7/34 Blue 300V 500.0' (152.4m)