24UL1015TPCBRO500
Manufacturer
Mfr. Part #
24UL1015TPCBRO500
EBEE Part #
10484792-24UL1015TPCBRO500-EB
Description
#24 UL1015 600V TOPCOAT BRO 500'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 24UL1015TPCBRO500
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
MfrRemington Industries
Wire Gauge24 AWG
Length500.0' (152.4m)
Voltage600V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.030" (0.76mm)
Conductor MaterialCopper, Tinned
RatingsUL Style 1015
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorBrown
Conductor Strand7/32
Jacket (Insulation) Diameter0.086" (2.18mm)
Description
24 AWG Hook-Up Wire 7/32 Brown 600V 500.0' (152.4m)