24UL1007TPCBLU100
Manufacturer
Mfr. Part #
24UL1007TPCBLU100
EBEE Part #
10484453-24UL1007TPCBLU100-EB
Description
#24 UL1007 300V TOPCOAT BLU 100'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 24UL1007TPCBLU100
Series-
PackagingBag
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
MfrRemington Industries
Wire Gauge24 AWG
Length100.0' (30.5m)
Voltage300V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.015" (0.38mm)
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorBlue
Conductor Strand7/32
Jacket (Insulation) Diameter0.056" (1.42mm)
Description
24 AWG Hook-Up Wire 7/32 Blue 300V 100.0' (30.5m)