24UL1007STRGRA
Manufacturer
Mfr. Part #
24UL1007STRGRA
EBEE Part #
10507206-24UL1007STRGRA-EB
Description
HOOK-UP STRND 24AWG GRY 100'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 24UL1007STRGRA
Series-
PackagingSpool
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Base Product Number24UL1007
MfrRemington Industries
Wire Gauge24 AWG
Length100.0' (30.5m)
Voltage300V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Conductor MaterialCopper, Tinned
RatingsUL Style 1007
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorGray
Conductor Strand7/32
Jacket (Insulation) Diameter0.056" (1.42mm)
Description
24 AWG Hook-Up Wire 7/32 Gray 300V 100.0' (30.5m)