22UL1015STRBLU
Manufacturer
Mfr. Part #
22UL1015STRBLU
EBEE Part #
10507487-22UL1015STRBLU-EB
Description
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE 100'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 22UL1015STRBLU
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Base Product Number22UL1015
MfrRemington Industries
Wire Gauge22 AWG
Length100.0' (30.5m)
Voltage600V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.030" (0.76mm)
Conductor MaterialCopper, Tinned
RatingsUL Style 1015
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorBlue
Conductor Strand7/30
Jacket (Insulation) Diameter0.095" (2.41mm)
Description
22 AWG Hook-Up Wire 7/30 Blue 600V 100.0' (30.5m)