22UL1007STRBLU500
Manufacturer
Mfr. Part #
22UL1007STRBLU500
EBEE Part #
10483397-22UL1007STRBLU500-EB
Description
HOOK-UP STRND 22AWG BLU 500'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 22UL1007STRBLU500
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Base Product Number22UL1007
MfrRemington Industries
Wire Gauge22 AWG
Length500.0' (152.4m)
Voltage300V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Conductor MaterialCopper, Tinned
RatingsUL Style 1007
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorBlue
Conductor Strand7/30
Jacket (Insulation) Diameter0.062" (1.57mm)
Description
22 AWG Hook-Up Wire 7/30 Blue 300V 500.0' (152.4m)