20UL1007STRGRA
Manufacturer
Mfr. Part #
20UL1007STRGRA
EBEE Part #
10507587-20UL1007STRGRA-EB
Description
HOOK-UP STRND 20AWG GRY 100'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 20UL1007STRGRA
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
MfrRemington Industries
Wire Gauge20 AWG
Length100.0' (30.5m)
Voltage300V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorGray
Conductor Strand10/30
Jacket (Insulation) Diameter0.070" (1.78mm)
Description
20 AWG Hook-Up Wire 10/30 Gray 300V 100.0' (30.5m)