20UL1007SLDBRO
Manufacturer
Mfr. Part #
20UL1007SLDBRO
EBEE Part #
10507577-20UL1007SLDBRO-EB
Description
HOOK-UP SOLID 20AWG BRN 100'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 20UL1007SLDBRO
Series-
PackagingSpool
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Base Product Number20UL1007
MfrRemington Industries
Wire Gauge20 AWG
Length100.0' (30.5m)
Voltage300V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Conductor MaterialCopper, Tinned
RatingsUL Style 1007
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorBrown
Conductor StrandSolid
Jacket (Insulation) Diameter0.064" (1.63mm)
Description
20 AWG Hook-Up Wire Solid Brown 300V 100.0' (30.5m)