20STRGRESXL25
Manufacturer
Mfr. Part #
20STRGRESXL25
EBEE Part #
10507038-20STRGRESXL25-EB
Description
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 25'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 20STRGRESXL25
SeriesSXL
PackagingBox
Part StatusActive
Operating Temperature125°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
MfrRemington Industries
Wire Gauge20 AWG
Length25.00' (7.62m)
Voltage60V
Jacket (Insulation) MaterialPolyethylene (XLPE)
Conductor MaterialCopper, Bare
Cable TypeHook-Up, Automotive
Jacket ColorGreen
Conductor Strand7/28
Jacket (Insulation) Diameter0.096" (2.44mm)
Description
20 AWG Hook-Up, Automotive Wire 7/28 Green 60V 25.00' (7.62m)