20539-080E-01
Manufacturer
Mfr. Part #
20539-080E-01
EBEE Part #
9767355-20539-080E-01-EB
Description
CONN FFC VERT 80POS 0.5MM SMD
Select All
DatasheetI-PEX 20539-080E-01
SeriesEVAFLEX® 5-SE VT
PackagingTape & Reel (TR):::Cut Tape (CT):::Digi-Reel®
Part StatusActive
Number of Positions80
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Housing ColorBlack
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesSolder Retention
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.94µin (0.10µm)
Mating Cycles30
Current Rating (Amps)0.5A
TerminationSolder
Pitch0.020" (0.50mm)
Flat Flex TypeFFC, FPC
FFC, FCB Thickness0.30mm
Locking FeatureAuto Lock
Voltage Rating50V
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Connector/Contact TypeContacts, Vertical - 1 Sided
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Cable End TypeNotched, Tapered
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Color-
Description
80 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount