20020110-H043A01LF
Manufacturer
Mfr. Part #
20020110-H043A01LF
EBEE Part #
10787036-20020110-H043A01LF-EB
Customer #
EDA Models
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 5.08MM
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
Series06-508
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions4
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product Number20020110
Contact MaterialCopper Alloy
Pitch0.200" (5.08mm)
ColorGray
Housing MaterialThermoplastic Resin
Termination StyleSolder
Insulation Height0.335" (8.51mm)
Screw Size-
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
Number of Levels1
Current - IEC-
Voltage - UL300 V
Current - UL12 A
Positions Per Level4
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Contact Mating FinishTin
Torque - Screw-
Wire Strip Length-
Contact Tail Length0.138" (3.50mm)
Description
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole