20020013-H021B01LF
Manufacturer
Mfr. Part #
20020013-H021B01LF
EBEE Part #
9991623-20020013-H021B01LF-EB
Customer #
EDA Models
Description
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
Series03-508
PackagingBulk
Part StatusActive
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Base Product Number20020013
Contact MaterialCopper Alloy
Pitch0.200" (5.08mm)
ColorGreen
Housing MaterialThermoplastic Resin
Termination StyleScrew - Pressure Clip
Insulation Height1.083" (27.51mm)
Screw SizeM2.5
Wire Gauge or Range - AWG12-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²1-2.5mm²
Number of Levels1
Current - IEC-
Voltage - UL300 V
Current - UL10 A
Positions Per Level2
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Contact Mating FinishTin
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Strip Length6-7mm
Contact Tail Length-
Description
2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)